Modrý oči, růžový píči

pelzmann cover facebook.jpg
Modrý oči, růžový píči
5/2/2015 - 17/2/2015
4/2/2015, vernisáž od 18 hodin
Umění je o lidskosti, tedy hlavně o vášni, ale také o poznání. Každý umělec má zvláštní schopnost vidět za horizont reality. Malba má navíc unikátní schopnost nést obrovské množství informací o tom, co se skrývá za obzorem, umí však také zrcadlit lidskou duši. Důkazem toho jsou Pelzmannovy obrazy.

Pelzmann se soustředí na vnitřní svět, který nenese lidská podoba, nicméně nespokojí se jen s tímto expresivním přístupem. Jako šaman vytváří tajemný kult bytí i nicoty. Snímá z postav jejich paměť, zobrazuje je mrtvé, ale zároveň je vytrhává ze spárů smrti. Vdechuje jim nový život a identitu, která není vázaná na konkrétní místo v čase a prostoru. Tvoří mix zážitků a představ, který vytahuje z podvědomí a následně jej formuje svou fantazií. Maluje pod vlivem pudů a intuice, které vrství v malbě na sebe. Nakonec však sám vstupuje do obrazu v okamžiku, kdy se tento mix spojuje v novou realitu. Člověk zde není tím, čím je teď ani tím, čím bude za chvíli. Je spíš obrazem vlkodlaka v okamžiku své přeměny, kdy lidské se mění ve zvířecí a naopak.

Způsob, jakým Pelzmann maluje, je obrovský boj s často nejistým výsledkem. Křehký proces, souboj mezi kontrolou a intuicí. Jedná se o balancování na nebezpečné hraně mezi prozřením a šílenstvím. Pelzmannovo tempo je raketové – tento unikátní vystavovaný soubor vznikl během tří dnů. Horečný proces tvorby vygradoval předešlou noc, kdy jako Kafkův Řehoř lezl po prostoru galerie, zanechával tu své výkřiky a vstupoval do obrazů, aby vytvořil prostředí vyzařující unikátní fluidum. To vše podstupuje ve snaze o dokonalost - přinutit panenku Marii aby ukápla slzu na jeho plátna anebo alespoň spatřit kapičku lásky uroněnou růžovou píčou.

Autorem textu je Jakub Hájek
nl.jpg
bbbb.jpg
šst.jpg
02.06.2015 20:29:22
Hoito
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one