fb.png
Přesahy
30/1/2014 - 11/2/2014
29/1/2014, vernisáž od 18 hodin
Třetí výstava galerie Vestředu s názvem Přesahy prezentuje kurátorský výběr klauzurních prací studentů Fakulty umění a designu v Plzni ze zimního semestru akademického roku 2013 / 2014.

Na fakultě zčásti funguje platforma otevřeného prostoru, který je podložen architektonickým řešením nové budovy, poskytující fakultě zázemí od roku 2012. Tato idea nabádá k interakci mezi studenty jednotlivých ateliérů a následně dochází k porovnávání práce a možné uvědomění si hranic svého ateliéru a omezení s tím související. Fakt, že poznáme vymezení svého ateliéru na základě jeho překročení, může mít pozitivní účinek a vést k progresivnější práci, byť na úkor nižšího hodnocení práce ze strany profesorů. Umělecká, či jakákoliv jiná invence často vychází ze snahy ptát se na nové otázky a nikoliv odpovídat na ty staré.

Kurátory zvolené téma přesahy se snaží reagovat na tendenci studentů, překračovat formální a obsahové hranice svého oboru. Vybraná díla jsou zvoleny ze všech koutů školy a při jejich výběru byla důležitá snaha nevnímat je jako produkty ateliérů, nýbrž porovnávat je čistě na základě jejich výsledného vyznění.

Výstava zahrnuje prostorové objekty, instalace, grafický design, ilustraci, šperky, porcelán, fashion design, fotografie, sochu, malbu a knižní tvorbu. Prostorová instalace provází diváky přemýšlením studentů a snaží se poukázat na podobná témata, kterými se zabývají a vytvořit jakýsi výpravný charakter. Témata prací jsou různorodá – industrialita či příroda, duchovno, erotika, infantilita nebo syrovost.

Koncepce jednotlivých prací na sebe volně navazují bez ohledu na ateliér, v němž byly vytvořeny. Co se týče formálních charakteristik, můžeme zde sledovat hlavně dva přístupy, jejichž spojením se výsledná expozice dostane do nové perspektivy a vede k novým úvahám. Kontrast jemností a precizností spojený se záměrnou nedokonalostí či nedodělaností nás vede k pochybám o používání superlativů obecně. Brutalita a jemnocitovost ztrácejí svůj význam, protože brutální je jemné a jemné je brutální. Výstava ukazuje pestrost přístupů studentů a odráží současný stav fakulty a umění designu v Plzni.

autorem textu je František Fekete
vyber_klauzury.JPG
v05.jpg
v19.jpg
v35.jpg
15.05.2015 23:55:10
Hoito
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one