fb cover.jpg
Šaman na druhou
14/5/2015 - 27/5/2015
13/5/2015, vernisáž a koncert od 18 hodin
V Prosinci 2014 se proměnila galerie Vestředu v salon veřejného umění s hojnou účastí více jak 40 autorů. Po vzoru soudobých salonů, které zažívají v České republice svou renezanci, jsme nechali volbu na divácích, kteří vybrali vítězné šamany dvojí cestou: hlasováním přímo v galerii a online výběrem na našem Facebooku. Z tohoto uměleckého „klání“ tak vzešli dva výherci: Erika Mészárosová a Tomáš Staněk. Ti získali možnost uspořádat v následujících měsících společnou výstavu v naší galerii. Výsledkem je kontrast. Dvě výstavní místnosti propůjčené dvěma zcela odlišným uměleckým osobnostem. Kontrast mezi mužem a ženou dvou národností. Rozdílné vnímání světa a přístup k umění. Díky výstavě Šaman2 si opět musíme klást otázku, zda lze vůbec vnímat výstavy jedním úhlem pohledu, když každý z umělců je tak specifický originál.

Erika Mészárosová je studentkou třetího ročníku oboru Animace výtvarného umění na Pedagogické fakultě Trnavské univerzity na Slovensku. Má za sebou několik skupinových výstav, v roce 2014 vyhrála se svým objektem „Inak ako sa na prvý pohľad javí“ salon Šamani 2014 v galerii Vestředu. Její tvorba vychází z prožitých životních situací, konotace, které díla Eriky Mészárosové vyvolávají však často souvisejí s aktuálním spoločenským fenoménem. Ilustruje tak nejen vlastní prožívání, ale empaticky vstupuje též do prožívání percipienta.

Eričina kurátorka, Kristína Slezáková o její práci píše: „V inštalácii Moje štyri steny kamarátky autorka ilustruje vlastnú životnú fázu, kedy po zmene rodinných pomerov opustila prostredie, v ktorom mala vybudované zázemie. V tom čase sa jej mikrosvet zúžil na štyri steny novej izby, ktoré autorke nahrádzali chýbajúci životný priestor a vzťahy. Štyri steny autorke suplujú priateľov, sú istým spôsobom väzením, ale zároveň, sú nemými svedkyňami a trpezlivými poslucháčkami, práve preto si vyslúžili pomenovanie kamarátky. Priestor štyroch stien je načrtnutý v jednoduchej perspektíve, v bielej linke na čiernom pozadí. Dielo hovorí o životnej skúsenosti konkrétneho jedinca, ale zároveň popisuje fenomén osamelosti príznačný pre dnešnú dobu, keď je prirodzený sociálny kontakt nahrádzaný virtuálnym. Naznačenie jednoduchej perspektívy prirovnávam k obrazom Francisa Bacona, ktorý svoje figúry zohavené vtedajšou spoločenskou situáciou situoval do podobne načrtnutého priestoru.“
Technika: Instalace, malba na stěnu

Tomáš Staněk je v současné době studentem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v oboru ilustrace. Svojí tvorbu prezentuje ve čtyřech částech, které popisuje vlastními slovy takto:
„O graffiti se zajímám od svých třinácti let a většinu doby do teď jsem se mu i aktivně věnoval. Intenzivní zkušenost s tvarováním písmen ve mě zanechala stopu i po tom, co touha po adrenalinu a budování kultu jména na ulici opadla. Zůstalo šest písmen a posedlost deformací daleko za hranici čitelnosti, tedy aspektu, který písmo definuje. Čistá radost z hledání extrémní polohy, parafrázování zaběhlých či přežitých přístupů – z toho, co zbude z graffiti, je-li uvězneno na papíře. Kompozice, kontrast velikosti, dekorativní prvky, pohyb, energie, provokace a hledání tvarů písmen v abstraktních mapách.
Oproti celoživotnímu vztahu s graffs je moje zkušenost s figurální kresbou celkem krátká. Popravdě první životní figuru podle živého modelu jsem udělal až na první hodině s Borisem. Od té doby jsem pondělních a úterních kreslících sessions vynechal celkem málo a došel k banální pravdě, že člověk je nejkrásnější objekt výtvarného zájmu. V limitu tří vyučovacích hodin jsem se vždy snažil v anatomii a perspektivě vzdělávat takříkajíc za běhu a tvořit na místě co nejhutnější díla.
Konfrontace staré a nové lásky se zdá nevyhnutelná. Stavba písmen, tak jako anatomie figury, má určitá pravidla, která se v obou kategoriích dají účelově porušovat. Figuru lze zjednodušit, písmo rozvést, oboje lze zploštit a dokonce zpracovat do fontu, i když prakticky nepoužitelného. Nemá to vlastně smysl, užitečná ani vědecká činnost nicmoc, ale radost z toho je veliká.
Po účasti na loňském ročníku skečbetlu nám s parťákem Josefem Sedlákem téma mutace těl přišlo nedostatečně využité. Rozhodli jsme se koncentrovat maximum vizuálních i obsahových vtipů na ploše a vzniknul soubor čtyř mutantů ve čtyřech odstínech, který dále komentovat by bylo jen na škodu.“


Při příležitosti zahájení nové výstavy Šaman2 bude galerie Vestředu hostit hudební uskupení, kapelu Blue Crime (NL, US, CA) a experiemntálního sólistu Slumberlanda (BE) a zakončí tak jejich jarní evropské turné, příhodně v Evropském hlavním městě kultury.

Návštěvníci se dočkají retrogresivní psychedelické popmusic v podání čtveřice hudebníků, Blue Crime. Alexandra, Floor, Liú a Bart je sestava tří dívek v doprovodu bubeníka, vyznačující se svým čistě bílým vizuálem, kdy svá vlastní těla propůjčují jako plátna pro hypnotickou projekci. Jejich show definuje objemný zvuk kytar v kombinaci s nádechem mlhavých vokálů. Jejich jarní turné je zároveň křestem jejich debutového CD.
Druhou polovinu koncertu obstará Slumberland, mysteriozní krautrocker pod jehož taktovkou se rozezní šící stroje a další na první pohled nehudební nástroje. Inspiraci hledá u Suicide, Swans či Twin Peaks.
11253748_796261130481889_6206474707539723168_o.jpg
11206709_796260850481917_3619199057525900447_o.jpg
11001676_796262117148457_5718913495755420873_o.jpg
11161704_796261740481828_4472537480235319283_o.jpg
15.06.2015 14:23:00
Hoito
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one